Światowe Dni Młodzieży w Sydney

Jednym z niesamowicie głośnych wydarzeń religijnych były Światowe Dni Młodzieży organizowane w dniach 10 – 20 lipca 2008 roku aż w Sydney, stanowiące prawdziwe wyzwanie dla młodych wiernych ze względu na ogromną odległość. Były to XXIII ŚDM, które odbyły się bezproblemowo, przyjaźnie i mimo olbrzymiego dystansu dzielącego Australię i resztę części świata – licznie.

Stały się one świetną formą nawiązania relacji z tamtejszą ludnością, która dla wyznawców katolicyzmu okazała się niesamowicie otwarta, a także gościnna. W obchodach ŚDM uczestniczyły diecezje Australii oraz Nowej Zelandii. Wydarzenie to trwało dokładnie tydzień, a uczestniczyli w nim pielgrzymi przybywający z rozmaitych obszarów świata, w tym z innych kontynentów.

Imprezy towarzyszące temu świętu odbywały się w rozmaitych miejscach, w tym między innymi w katedrze pod wezwaniem Matki Bożej. Na co dzień wierni gromadzili się na wspólnych katechezach oraz mszach świętych. Ich prowadzeniem zajmowali się natomiast biskup z rozmaitych zakątków świata, którzy przybyli do Australii specjalnie na te obchody. Nie obyło się również bez wizyty przy grobie świętej Marii MacKillop czy wystawy powołaniowej odbywającej się w Darling Harbour. Dodatkowo przygotowano dziesiątki koncertów muzycznych z muzyką religijną. Ze względu na to, jak daleko oddalona jest Australia, Światowe Dni Młodzieży w tym kraju uchodzą za jedno z najmniejszych przedsięwzięć tego rodzaju w historii. Uczestniczyło w nich wedle szacunków niespełna czterysta tysięcy ludzi. Niemniej jednak był to czas jak najbardziej pozytywnie i wartościowo spędzony, który sprzyjał przemieszaniu się ludzi różnych narodowości, kultur, grup wiekowych.